Krajský přebor pod lupou Deníku Vysočina                    (sobota 19. listopadu 2005)

 

Hartvíkovice a ti druzí

 

Lídr krajského přeboru byl na podzim suverénní. Desetibodový náskok a na kontě porážek nula. Sokol Hartvíkovice ve třetím roce svého působení v krajské elitě soutěž naprosto ovládl a prakticky nemá konkurenta.

„Nic ale není rozhodnuté. Jaro nebude žádný med. Nečeká nás nic lehkého,“ varuje trenér podzimního mistra Antonín Salák.

O deset bodů pozadu je Havlíčkův Brod. Právě tým trenéra Karla Kolesy byl před sezónou pasován do role favorita. „Cílem sice nebyl postup, ale bodů jsme mohli mít víc,“ vrací se za první částí sezóny havlíčkobrodský lodivod.

Společně s jeho týmem se počítalo i s Pelhřimovem. Ten se však krčí na desátém místě a na jaře se bude muset soustředit především na záchranářské boje. „Jsem hodně zklamaný. Plány byly smělejší. Máme ale mladý kádr, hráči se bojí cokoliv vymyslet. Budeme na sobě muset ještě hodně zapracovat,“ konstatoval pelhřimovský kouč Ján Kubík.

Příjemným překvapením jsou naopak lídři loňské I. A třídy skupiny B. Okříšky i Opatov měly famózní úvod. Ke konci jim sice docházel dech, ale ze čtvrtého respektive šestého místa musí v obcích na Třebíčsku panovat spokojenost.   

Zbylým dvěma nováčkům už se tolik nevedlo. I když Velká Bíteš se z několika debaklů rychle vzpamatovala a nakonec jí patří deváté místo. „Vzhledem k tomu, že se pro nás letní příprava vůbec nevyvíjela dobře, tohle umístění beru,“ tvrdí trenér František Klusák. Až na konci podzimu se probudila Světlá a poslední zápasy naznačily, že by se mohla v soutěži udržet. Možná už to ale bude bez dlouholetého trenéra Míly Kafky. 

Nejtragičtěji si vedou týmy, které měly problémy se záchranou už loni. Chotěboř i poslední Náměšť se trápí zejména v koncovce a jsou největšími aspiranty na sestup.

(O nás a ostatních se v tomto článku nepíše.)                                    Ondrej Dudáš

Známkování mužstev - podzim 2005 - jak mužstva naplňují své předsoutěžní ambice ?

Podzim: Špička podle očekávání

Hartvíkovice, a pak dlouho nic. Tak vypadá krajský přebor, který ulehl k zimnímu spánku. Má za sebou více než polovinu soutěže, první jarní kolo bylo díky příznivému počasí předehráno na podzim. Jak si vedou jednotlivé týmy po 14 kolech? Jak naplňují své ambice, které si před sezonou vytyčily?

1. Sokol Hartvíkovice 38 bodů
Dosavadní suverén a největší favorit může být spokojen. Tým od Dalešické přehrady ještě nepoznal hořkost porážky, body ztratil jen dvakrát. Shodou okolností pokaždé v domácím prostředí, když remizoval s Vrchovinou a Opatovem. Hartvíkovice zdobí skvělá obrana v čele s brankářem Chalupou, která inkasovala jen šest gólů. Strach jde i z útočného dua Jirgl - Hanzal, které se postaralo o více než polovinu všech branek. Hartvíkovice navíc disponují dostatečně širokým a kvalitním kádrem, v němž každý je nahraditelný.
Známka deníku Vysočina: 1

2. Slovan Havlíčkův Brod 28 bodů
V Havlíčkově Brodě si před sezonou vytyčili jasný cíl: vytvořit perspektivní tým, který by se o postup do divize pokusil příští rok. To se Slovanu beze zbytku daří, trenér Karel Kolesa dal z mladého kádru dohromady fungující mužstvo se vším všudy. Brodští se vyrovnali i s odchodem dlouholeté opory mezi tyčemi Pospíchala. Pokud si Slovan udrží svou kvalitu, bude za rok nejžhavějším kandidátem na postup.
Známka deníku Vysočina: 1

3. Bystřice nad Pernštejnem 28 bodů
Věčně druhý tým okupuje přední příčky i letos. Největší slabinou Bystřice je ale úzký kádr. Tým kouče Zdeňka Hovorky trápila zranění, v posledních kolech chybělo kromě brankářské opory Trávníčka dalších šest hráčů základní sestavy. Proto v Bystřici čekali na zimní přestávku jako na smilování. Kdy se vedení klubu poučí a dá dohromady dostatečně širokou základnu?
Známka deníku Vysočina: 3

4. Huhtamaki Okříšky 27 bodů
Jedno z největších překvapení krajského přeboru. Nováček se v soutěži usadil, jako by ji hrál odjakživa, a od prvních kol se tlačil do popředí tabulky. V Okříškách staví na vyrovnaném kádru a jistém brankáři Fialovi. Nováčkovský cíl, kterým byl klidný střed tabulky, se daří plnit vysoko nad plán.
Známka deníku Vysočina: 1-

5. Humpolec 23 bodů
Katastrofální úvod Humpolec nesložil. V prvních šesti kolech získal pouhé dva body. Pak se však tým končícího trenéra Jiřího Hájka rozjel. Svou šňůru odstartoval na hřišti Světlé, které nadělil potupnou šestku, a postupně dokráčel až k pátému místu. Humpolci se navíc podařilo ulovit největší přestupovou rybu. Zkušený Martin Guzik, který má bohaté zkušenosti s první ligou a zahraničními štacemi, týmu hodně pomohl.
Známka deníku Vysočina: 2

6. Sokol Opatov 21 bodů
Další velké překvapení. Nováček z Opatova se měl bít o udržení v nejvyšší krajské soutěži, a zatím prohání favority. Ačkoli Opatovští chtěli hrát v klidnějším středu tabulky, je pro tým trenéra Michala Kusáka šesté místo skvělou vizitkou.
Známka deníku Vysočina: 1-

7. SFK Vrchovina 20 bodů
Spojený fotbalový klub Nového Města na Moravě a Radešínské Svratky se chtěl konečně dostat do klidných vod. To se zatím daří, mladý tým se drží na sedmém místě. Vrchovina měla pomalejší rozjezd, ale od 5. kola prohrála jen jednou. V Novém Městě si mohou pochvalovat letní posily: zkušenosti Jiřího Hese i góly Jakuba Kántora jsou k nezaplacení.
Známka deníku Vysočina: 2

8. Slavoj Žirovnice 19 bodů
Neuvěřitelný závěr roku. Žirovnice získala v prvních devíti kolech jen čtyři body, ale pod Budínem jakoby někdo mávl kouzelným proutkem. Posledních pět kol byl Slavoj k nezastavení, postupně vyprovodil Velkou Bíteš, Opatov, v derby Pelhřimov, Světlou a Janovice. Pomohla i střelecká fazona Zdeňka Musila. Známka deníku Vysočina: 2

9. Spartak Velká Bíteš 18 bodů
Nováček z Velké Bíteše hraje v nejvyšší krajské soutěži důstojnou roli. Začátek měl lepší než závěr podzimu, přesto je devátá příčka příjemným překvapením. Tým spoléhající na brankáře Šulu a střelce Matouška můžou mrzet především vysoké prohry s Bystřicí (7:1), Hartvíkovicemi (0:5) a Žirovnicí (3:5).
Známka deníku Vysočina: 2-

10. Spartak Pelhřimov 15 bodů
V Pelhřimově si určitě představovali lepší podzim. Cílem týmu trenéra Jána Kubíka byly přední příčky, a zatím se potácí na desátém místě. Pelhřimov trápily nevyrovnané výkony a špatná disciplína. Sedm červených karet, to je slušná dávka. Navíc když pak potrestané opory nemohou kvůli disciplinárním trestům hrát.
Známka deníku Vysočina: 4

11. Sapeli Janovice 11 bodů
Druhá sezona bývá pro nováčka nejtěžší. přesvědčují se o tom i v Janovicích. Loni se prali o lepší umístění, nyní jsou stále jednou nohou namočeni v sestupovém pásmu. Nejstarší tým krajského přeboru čeká těžké jaro. Pouhých pět bodů z vlastního hřiště je málo.
Známka deníku Vysočina: 3-

12. Světlá nad Sázavou 11 bodů
Ani třináctibrankový příděl kanonýra Křikavy nepomáhá nováčkovi k úniku ze spodních pater. Světlá má nejhorší obranu v krajském přeboru, inkasovala celkem 46 gólů. Některé týmy si s ní dělaly doslova co chtěly. Zápasy s Opatovem (0:8), Humpolcem (0:6) a Hartvíkovicemi (8:1) - to je slušná facka pro sebevědomí týmu. Na závěr roku se ale Světlá blýskla výhrou nad Pelhřimovem.
Známka deníku Vysočina: 4

13. Chotěboř 9 bodů
Loni se Chotěboř zachraňovala na poslední chvíli, když vyhrála čtyři závěrečná utkání. Letos bude zřejmě podobný kouzelnický trik potřebovat také. Třináctá příčka je málo, Chotěboř před sezonou vyhlašovala útok na střed tabulky. Nepomohly jí však ani příchody talentovaného Príhody a zkušeného Slavíka.
Známka deníku Vysočina: 4-

14. Náměšť nad Oslavou 8 bodů
Tak to je mizérie. Náměšť pomýšlela výš než na poslední místo. Nepomohla ani výměna trenérů, když Jaroslava Kopečka nahradil bývalý útočník Jihlavy Aleš Hošťálek. Mladý tým získal pouze 4 body na domácím hřišti a to je málo. Záchrana by byla pro Náměšť téměř zázrakem.
Známka deníku Vysočina: 5

Kryštof Ženatý "Vysočina"