Pronásledovatel lídra měl velký handicap
Jediný sok Hartvíkovic měl málo zkušeností • Nejvíc překvapil pád stálice z Náměšti
V krajském přeboru k žádnému výraznějšímu překvapení nedošlo. Uplynulá sezona patřila Hartvíkovicím. Těm byl jediným zdatným soupeřem havlíčkobrodský Slovan. Zklamaly Janovice.

ONDREJ DUDÁŠ

JihlavaJe dobojováno. Krajský přebor 2005/2006 je minulostí. Další ročník opět potvrdil vzrůstající kvalitu soutěže, která má za sebou po reorganizaci krajů čtvrtou sezonu.
Po Ždírci, Žďáru a Velkém Meziříčí se z postupu do divize mohou radovat Hartvíkovice. Tým od Dalešické přehrady měl výrazného konkurenta v Havlíkově Brodě. Ani jarní suverenita Slovanu ale tým Antonína Saláka v cestě za postupem nijak zvlášť neohrozila. Konec konců vzájemná bilance letošní gigantů hovoří za vše - postup Hartvíkovic je zasloužený.
Do I. A třídy se naopak poroučí Chotěboř, která nezopakovala loňský „zázrak“ a nezvedla se ani v posledních zápasech. Do nižší soutěže padá i stálice Náměšť a v souvislosti se sestupem Ždírce z divize i třetí tým od konce z Janovic.

1. Hartvíkovice 67 bodů
Počítal s tím prakticky každý. Tým trenéra Antonína Saláka je výkladní skříní celé soutěže. Od brankáře Aleše Chalupy, který vychytal v sezoně čtrnáct nul, až po kanonýra Davida Jirgla. Ten si letos připsal jedenadvacet zásahů.
V sezoně prakticky pro Hartvíkovice nenastal žádný problém. Bilance 21-4-1 hovoří za vše. Jedinou porážku utrpěl tým v posledním kole s Vrchovinou. Tam už ovšem o nic nešlo.
Tip deníku Vysočina před uplynulou sezonou: 2. místo


2. Havlíčkův Brod 61 bodů
Jaro bylo vynikající. Pokud Slovan bude takhle pokračovat i příští sezonu, nemůže mít konkurenci. Trenér Karel Kolesa udělal z mladého týmu obávaného soupeře, který nemá žádnou výraznější slabinu. Zápasy rozhodovaly obávané zbraně zkušeného kouče - rychlá kombinační hra a precizně nacvičené standardní situace.
Tip deníku Vysočina před uplynulou sezonou: 1. místo


3. Okříšky 42 bodů
S nováčkem se na přední příčky počítalo. Potvrdilo se, že tým seskládaný ze zkušených hráčů hodně potrápí staré známé favority. Okříšky vděčí hodně nejlepšímu brankářovi uplynulé sezony - Liboru Fialovi. „Hodně bodů jsme získali právě díky jeho výkonům,“ chválí muže číslo jedna trenér Petr Kylíšek.
Tip deníku Vysočina před uplynulou sezonou: 3. místo

 
4. Opatov 42 bodů
Hodně se čekalo, co předvede tým, který se do krajského přeboru dostal jen díky přechodu Doubravníku do Jihomoravského kraje. Nakonec je z toho příjemné překvapení. Zejména na podzim se tým představil ve velmi sympatickém světle. Útlum přišel na začátku jara. Jenomže pak soubor Michala Kusáka zvedl a bodově dosáhl na stejnou metu, jako jeho soused a další nováček z Okříšek.
Tip deníku Vysočina před uplynulou sezonou: 10. místo


5. Bystřice n. P. 41 bodů
Přesně jak se předpokládalo. Bystřice má sice možná nejkvalitnější jedenáctku v soutěži. Když se ale někdo zraní, je to problém. Pavla Trávníčka, Václava Sedláčka a další zraněné opory se prostě nepodařilo nahradit - nebylo ani kým. Není to trenérem, kvalitou hráčů, ale vedením, které kromě Michala Havlíčka nepřivedlo žádnou výraznější osobnost. Kouč Zdeněk Hovorka tak musel několikrát sáhnout do rezervy, která hraje IV. třídu! S takovou bude v Bystřici následovat jediné - úpadek.
Tip deníku Vysočina před uplynulou sezonou: 4. místo


6. Humpolec 36 bodů
Na začátku sezony to vypadalo na pořádný průšvih. Tým Jiřího Hájka výrazně neposílil a dostal několik lekcí. Humpolecký prapor pozvedl až příchod špílmachra Martina Guzika. Páté místo po podzimu bylo solidním zmrtvýchvstání. Na jaře přebral tým Václav Vokůrka. Pod jeho vedením vznikla ovšem další nelichotivá bilance. Humpolec nedokázal doma na jaře ani jednou vyhrát! Na tu bídu je šestá příčka hodně dobrým umístěním. Otázkou je, jestli také odpovídajícím.
Tip deníku Vysočina před uplynulou sezonou: 8. místo


7. Vrchovina 35 bodů
Úspěch. Spojený klub Radešínské Svratky a Nového Města na Moravě konečně nehrál o záchranu do posledních kol. Trenér Bohumil Janďourek si tak splnil jednoznačný předsezonní cíl. Vrchovině pomohl především návrat Jiřího Hese z Jihlavy. Důležité góly dokázal zejména v podzimní části střílet Jakub Kántor. Vrchovina se letos může pyšnit cenným skalpem. Jako jediná má s lídrem z Hartvíkovic kladnou bilanci - u Dalešické přehrady uhrála na podzim remízu. Poslední domácí zápas pak nad postupujícím z divize dokázala zvítězit.
Tip deník Vysočina před uplynulou sezonou: 6. místo


8. Žirovnice 35 bodů
Tým pověstný bídným podzimem a jarním zmrtvýchvstání hrál tentokrát v klidu. Po celou sezonu okupoval klidný střed tabulky. Trenér Jiří Vodáček spoléhal především na výkony Davida Kuše v obraně. Dobrou sezonu měl Tomáš Houška, který stihl kromě režisérské taktovky vstřelit deset gólů. Do pohody se dostala i letní posila Petr Weith.
Tip deníku Vysočina před uplynulou sezonu: 7. místo


9. Pelhřimov 29 bodů
Mládežnická základna by byla. Kvalitní hráči taky. Proč to ale nevede ke špici tabulky? Spartak trápila v průběhu ročníku řada zranění a karetních trestů. Opřít tým jen o mladíky je ale přece jenom risk. Chybí zkušenosti. Pozitivem je, že se draví dorostenci otrkali. Petr Liška patří už v osmnácti letech mezi obávané střelce krajského přeboru. Po odchodu Martina Vaňka má Pelhřimov dalšího obávaného kanonýra.
Tip deníku Vysočina před uplynulou sezonou: 5. místo

 
10. Velká Bíteš 29 bodů
Nováčkovi se moc nevěřilo. Přece jen už výsledky v letní přípravě varovaly, že přežití v krajském přeboru bude pořádná šichta. Jenomže trenér Franitšek Klusák přivezl ze hřišť soupeřů několik cenných bodů a vzhledem bodové bídě ostatních týmů bojujících o záchranu se nemusel nijak výrazně strachovat. I když třeba sedmigólový výprask v Bystřici je do očí bijící. Z podobných excesů se však Spartak dokázal vzpamatovat.
Tip deníku Vysočina před uplynulou sezonou: 12. místo

 
11. Světlá n. S. 25 bodů
Možná by to ani nebyl takový boj o záchranu, jenomže ten začátek byl prostě katastrofální. Kariéru totiž kvůli zdravotním problémům ukončil gólman Petr Janota a trenér Míla Kafka za něj dlouho nenašel adekvátní náhradu. Na jaře už to bylo lepší, jenomže ke konci začala navrátilec do soutěže vyrábět hrubky z kategorie neuvěřitelných a cestu za záchranou si tak výrazně zkomplikoval. Nakonec ale všechno skončilo happyendem.
Tip deníku Vysočina před uplynulou sezonou: 13. místo


12. Janovice 24 bodů
Loňský nováček neuplatnil zkušenosti svých hráčů a padá. Nejstarší tým soutěže srážely hlavně individuální chyby. Pokud by se ale měla hodnotit míra zklamání ze sestupu, tak je v Janovicích možná nejmenší. Janovice by se prý podle svého předsedy Jiřího Babínka příští sezonu do krajského přeboru stejně nepřihlásily.
Tip deníku Vysočina před uplynulou sezonou: 9. místo


13. Náměšť n. O. 21 bodů
Stálice padá. Fotbalisté Náměště si po čtyřech letech v krajském přeboru zahrají I. A třídu. Kdysi nepříjemný soupeř působil letos bezradně. Mrhal svoje šance, hra neměla jiskru, zápal, prostě nic. Už minulá sezona byla varováním. Jenomže ne dostatečným. Je překvapením, že se mužstvo okolo fotbalistů jako jsou Man, Franěk nebo Klíma neudrželo.
Tip deníku Vysočina před uplynulou sezonou: 11. místo


14. Chotěboř 19 bodů
Žádný zázrak jako loni se nekonal. Minulý rok to taky vypadalo na padáka, jenomže na konci ročníku přišlo několik podivuhodných vítězství a byla z toho kýžená záchrana na poslední chvíli. Nyní je ale všechno jinak. Chybí tréninková morálka, nasazení. Do Chotěboře jezdili soupeři vyhrávat. To se pak nikdo nemůže ničemu divit.
Tip deníku Vysočina před uplynulou sezonou: 14. místo

 

Vysočina  28.06.2006