22. kolo   SFK Vrchovina - FC Slavoj 1:3 (0:2)  Nové Město na Moravě dne 22. května

Hrálo se na suchém a tvrdém hřišti v Novém Městě za ideálního fotbalového počasí.

Naši diktovali od začátku průběh utkání a domácí se k větším příležitostem nedostávali. Na branku Ivana Císaře vystřelili během celého zápasu pouze několikrát.

První branku zápasu vstřelil ve 21.minutě Tomáš Houška bombou ze dvaceti metrů po předchozím závaru ve vápně, když se pak odražený míč dostal za vápno k Tomášovi a ten zavěsil na 0:1.

Druhou branku přidal ve 39. minutě Zdeněk Musil díky houževnatosti a bojovnosti Standy Horkého, který vybojoval na obránci u pomezní lajny zdánlivě ztracený míč a postupoval z levé strany proti jedinému obránci a gólmanovi. Standa si s nimi poradil a přesně přihrál před odkrytou branku Zdeňkovi Musilovi, který placírkou k tyči zvýšil náš náskok na 0:2. A takto skončil i první poločas.

Během první půle (ve 30. minutě) musel pro zranění vystřídat Martin Secký (vyřazen patrně do konce sezóny, noha v sádře). Toho nahradil Lukáš Makovička. S ním se však spíš počítalo jako s druhým brankářem, protože Lukáš Šamal slavil maturitu a Michal Poustecký bojoval o krajský přebor s dorostem.

Druhá půle byla kopií první : naši nadále kontrolovali vývoj zápasu.

V 60. minutě vystřídal lehce zraněný Jan Musil Standu Horkého a za pár okamžiků (65. minuta) vystřelil z rohu velkého vápna projektil do protější šibenice a "angličanem" zvýšil na 0:3. Domácí fandové, kterých se tu sešlo o něco víc, než bývá zvykem u nás, pouze uznale pokyvovali hlavami. Ano, gól roku!

Domácí pak vrhli všechny síly do útoku a z jedné šance se jim podařilo snížit na 1:3 (75.minuta).

Víc už jim naše obrana nedovolila. Naši nastřelili ještě ve 2.poločase Zdeňkem Musilem dvakrát tyč domácí branky. Ke konci jestě střídal Rosťa Časta Lukáše Makovičku, který toho měl dost.

Velkou měrou se o naše důležité vítězství zasloužila bezchybná obrana v čele s Jirkou Mezerou.

B r a v o   h o š i  !!!

Přihlíželo dle Vysočiny 250 diváků, pískal dobře Švec z Jihlavy, pomezní Jakl a Jelínek.

ŽK 2:1, ČK 0:0.

Sestavy : Císař - Kuš, Mezera Pavel, Mezera Jiří, Kořínek - Secký (30.Makovička, 80.Rosťa Časta) Vodáček, Charousek, Houška - Horký (65.Musil Jan), Musil Zdeněk.

Domácí : Dudáš - Čurda (60.Plhal), Sochor, Freundenreich (50.Šustáček), O.Poul - Střesňák, Fagula, Oros, Kalich - Kain, Šoustar.

SFK VRCHOVINA ­ ŽIROVNICE 1:3 (0:2) - dle Jihlavských listů

Hostům se díky úspěchu v tomto duelu podařilo svého protivníka v tabulce přeskočit. Jejich výhra měla základ v dobře zvolené taktice, do Nového Města přijeli hrát ze zabezpečené obrany a to se ukázalo jako dobrý tah. Z kvalitní defenzivy vyráželi do protiútoků, které ve třech případech dokázali přetavit v gól. Všechny jejich přesné zásahy vzešly z pohledných akcí. Branky: Šustáček ­ Musil 2, Houška. Rozhodčí: Švec. 200 diváků.

Vrchovina - Žirovnice 1:3 (0:2) - dle deníku Vysočina

Hosté byli po celé utkání lepší a domácí tým k ničemu nepustili. Těsně před přestávkou se dvakrát trefil P. Mezera a Žirovnice získala potřebný klid. Po změně stran se na hře nic nezměnilo. Hosté dokázali v 58. minutě zvýšit z kopačky Houšky na 3:0 a o utkání bylo prakticky rozhodnuto. Čestnou trefu za Vrchovinu přidal střídající Šustáček.

Góly: 76. Šustáček - 37. a 42. Mezera, 58. Houška. Rozhodčí: Švec, ŽK: 2:1. Diváků: 250.

Rk. Tým Záp + 0 - Skóre Body (Prav)
1. V. Meziřičí 22 16 2 4 65: 33 50 ( 17)
2. Bystřice n. P. 22 14 4 4 47: 23 46 ( 13)
3. Hartvíkovice 22 12 4 6 38: 18 40 ( 7)
4. H. Brod 22 11 6 5 34: 29 39 ( 6)
5. Humpolec 22 11 2 9 28: 29 35 ( 2)
6. Pelhřimov 22 10 3 9 44: 31 33 ( 0)
7. Žirovnice 22 9 1 12 30: 34 28 ( -5)
8. Janovice 22 8 4 10 32: 40 28 ( -5)
9. HFK Třebíč B 22 8 3 11 35: 45 27 ( -6)
10. Vrchovina 22 8 3 11 32: 44 27 ( -6)
11. Doubravník 22 6 5 11 20: 33 23 (-10)
12. Náměšť 22 6 4 12 28: 43 22 (-11)
13. Ledeč n. S. 22 6 3 13 21: 32 21 (-12)

Bystřice zaváhala, Meziříčí jí uteklo

Čtyři kola před koncem krajského přeboru má tato soutěž jedinou jistotu: účast Velké Bíteše. Ta totiž vyhrála v zápase I. A třídy nad Lukavcem a může předčasně slavit postup. Začíná se vyjasňovat i situace na špici nejvyšší krajské soutěže. Velké Meziříčí se utrhlo a vede již o čtyři body. Druhá Bystřice totiž doma pouze remizovala s Janovicemi. Vrchovina neprolomila domácí prokletí a přenechala tři body Žirovnici, Ledeč nenavázala na výhru v Hartvíkovicích a podlehla dosud nevýraznému Humpolci.

Bystřice - Janovice 1:1 Nezáživný první poločas, který příliš gólových šancí nepřinesl, oživila pouze pěkná střela domácího Horáka, která skončila na tyči hostující branky. Po změně stran se pokračovalo ve stejném stylu. V 53. minutě využily Janovice malého zaváhání brankáře Trávníčka a Jirgl pohodlně skóroval do odkryté klece - 0:1. Domácí se po vstřeleném gólu probudili, ale jejich útočná snaha končila vždy před hostujícím vápnem. Dočkali se až tři minuty před koncem, kdy se k odraženému míči dostal Horák. „Doma se nám v poslední době nedaří a dnes se to jenom potvrdilo. Míč máme na svých kopačkách, ale chybí nám finálová fáze,“ řekl po utkání trenér Bystřice nad Pernštejnem Zdeněk Hovorka.

Góly: 53. Jirgl - 87. Horák. Rozhodčí: Bulička, ŽK: 1:2. Diváků: 200. Poločas: 0:0.

Bystřice nad Pernštejnem: Trávníček - Veselý (65. Zbytovský), Jedlička, Sedláček, Lukš - Zeman, Matuška, Sklenář, Hloušek - Horák, Dufek (46. Špatka).

Janovice: Krpálek - Reiterman, Dibdijak (65. Urban), Tržil, Doucha (83. Křenek) - Tlačbaba, Ohnsorg, Dvořáček, Uhlíř - Jirgl, Hamara. Nejlepší hráči: Sedláček, Jedlička - Jirgl. (kan)

V. Meziříčí - Chotěboř 4:1 Souboj lídra přeboru s posledním týmem byl jasnou záležitostí Velkého Meziříčí. Domácí neponechali nic náhodě a dvěma rychlými góly v prvním poločase eliminovali papírového outsidera z Chotěboře. Po změně stran se hosté snažili o zvrat, ale to Meziříčští nedovolili a Karáskem kontrolovali na 3:0. Hosté korigovali z penalty Provazníkem - 3:1. Definitivní podobu výsledku dal v samém závěru svou druhou trefou Staněk - 4:1. „Myslím, že jsme vyhráli zaslouženě. Za stavu 2:0 jsme se sice trochu uspokojili vedenín, ale poté jsme se zase zvedli a hráli svoji hru,“ dodal po zápase trenér Velkého Meziříčí Radovan Zeman.

Góly: 6. a 86. Staněk, 18. Pokorný, 69. Karásek - 78. Provazník (PK). Rozhodčí: Halásek (Kněžice), ŽK: 1:1. Diváci: 450. Poločas 2:0.

Velké Meziříčí: Padrnos - Mucha, Frolda, Kružík, Netolický - J. Krejčí, Špaček (80. Němec), J. Hort, Pokorný (88. L. Střecha) - Staněk, Karásek.

Chotěboř: Vykoukal - Hospodka, Novotný, D. Čapek, M. Čapek - Máša, Tůma, Štefl, Andres - Provazník, Benák. Nejlepší hráči: Mucha, Netolický - Provazník. (kaj)

Třebíč B - Hartvíkovice 0:3 Okresní derby začaly lépe Hartvíkovice, postupně se hra vyrovnala, ale těsně před přestávkou poslal hosty do vedení Grym. Na začátku druhé půle zvýšil na 0:2 pěknou trefou Novotný a Hartvíkovice si výsledek v pohodě pohlídaly. Vítězství pečetil v nastaveném čase střídající Heralecký. „Soupeř vyhrál zaslouženě, konečně se mu podařilo nás porazit,“ říká vedoucí mužstva HFK Třebíč Pavel Trvaj. „Byli jsme jednoznačně lepší, Třebíč se v první půli snažila, ale druhý poločas zabalila. Odehráli jsme kvalitní utkání, tentokrát jsme proměnili i šance,“ hodnotí hartvíkovický kouč Antonín Salák.

Góly: 42. Grym, 50. Novotný, 90. (+2) Heralecký. Rozhodčí: Doležal (Nová Ves). ŽK: 4:3. Diváci: 150. Poločas 0:1.

Třebíč B: Pisk - Heres, Marek Vodička, Ošmera, Kaňka - Čech (80. Pavlík), Budař, Michal Vodička, Man - Kylíšek (54. Martin Řezáč), Mir. Řezáč.

Hartvíkovice: Chalupa - Chládek, Petrilák, Zedníček, Záviška - Nováček (89. Kašpar), Hošek, Foretník, Novotný - Neumann, Grym (76. Heralecký). Nejlepší hráči: Pisk - Novotný, Grym. (pok)

Doubravník - Náměšť 3:1 Předposlední Doubravník se utkal o důležité body s jedenáctou Náměští a jedno z rozhodujících utkání jarní části sezony zvládl. Vítězstvím svého soka v tabulce přeskočil o bod a přiživil naději na záchranu v soutěži. Lepší úvod zápasu si domácí nemohli ani přát. V 8. minutě je totiž poslal do vedení Darkwah. Hosté měli v první půli víc míč na kopačkách, ale žádnou vážnější akci nevymysleli. Po přestávce se opět na gól dlouho nečekalo. Hned v 47. minutě přidal druhou branku Doubravníku Illek. Poté se na obou stranách několikrát vyznamenali brankáři. Avšak v 55. minutě byl Moczár z Náměště znovu krátký na druhou Illkovu trefu. Hostům se podařilo už jen snížit Strnadem. Doubravník tak získal cenné tři body.

Góly: 8. Darkwah, 47. a 55. Illek - 68. Strnad. Rozhodčí: Hicger, ŽK: 2:3. Diváci: 150. Poločas 1:0.

Doubravník: Pastucha - Stehlík, Zbořil, V. Mitáš, Kobylka - Štarha, Solga, Illek (89. Had), Jaroš - Havel, Darkwah.

Náměšť nad Oslavou: Moczár - Chládek, Rousek, Klíma, Eliáš - Strnad, T. Franěk, Nekuda (60. Mašíček), Adam - J. Franěk, Vybíral. Nejlepší hráči: Pastucha, Illek - Vybíral. (kre)

Ledeč - Humpolec 2:3 Kovákům jde o krk. Začátek jim nevyšel, když nechali již v desáté minutě osamoceného Prachaře jako hrušku v širém poli - 0:1. Srovnat mohl Jelínek, potom se stal hrdinou humpolecký gólman Brzoň, když stačil rychle za sebou zlikvidovat postupně střely Gehera, Janů a Pechance. V samém závěru poločasu se pro změnu ocitl v roli sirotka před brankou ledečský Jelínek, ale i s takovou gólovkou si neporadil. Po změně stran přinesl oživení do hry střídající Moučka, který za stavu 0:2 vrátil spoluhráče do hry. Tlak kováků pokračoval, po hodině hry po centru Moučky namířil Jelínek zblízka nad. Tři minuty před koncem konečně Pechanec zařídil vyrovnání na 2:2. Štěstí se však přiklonilo k fotbalistům z města sukna, opět nehlídaný Prachař asi z osmi metrů trefil k tyči a nechal domácí v nejistotě, zda se zachrání.

Góly: 54. Moučka, 87. Pechanec - 10. a 90. Prachař, 48. Čihák. Rozhodčí: Jurka. ŽK: 5:6. Diváci: 250. Poločas 0:1. Ledeč: Vitiska - Pospíšil, Janů (60. Jeřábek), Šťastný, Pokorný - Dvořák, Pechanec, Anděl (74. Procházka), Kubát (46. Moučka) - Jelínek, Geher.

Humpolec: Brzoň - Jančička, Soloman, Kopic, Filipovský - Hájek (76. Časar), Prachař, Čihák, Koníř - Pícha (19. Vincenc), Paťha (67. Jůzl). Nejlepší hráči: Pechanec, Moučka - Prachař. (sal)

Jarní šlágr se změnil v popravu

Na stadionu u řeky Bělé se střetli dva na jaře velmi úspěšné týmy, ale dramatický náboj utkání ztratilo už v prvním poločase. Pelhřimov totiž soupeře rozebral do posledního šroubku a do kabin šel už s tříbrankovým náskokem.

Pelhřimov - H. Brod 7:0

Dvacet minut se hrála oboustranně útočná partie, které však chyběla přesnost v koncovce. To neplatí jen o střele z otočky v podání domácího Vaňka, která si už v 6. minutě našla cestu do sítě. Od dvě minuty později odmítl vyrovnání Havel, takže se pelhřimovská útočná mašina rozjela naplno a největším nešťastníkem byl ještě dorostenec Novák hájící brodskou branku. „Nemám mu co vyčítat. Vůbec mu nepomohla obrana, která až do tohoto zápasu na jaře podávala velmi dobré výkony. Tady jsme úplně v obranné fázi selhali, ale vlastně to platí i o útoku, protože za stavu 1:0 jsme měli dvě solidní šance na vyrovnání,“ hořekoval po zápase trenér hostí Vítězslav Machatka.

Ten totiž musel ještě do přestávky přihlížet, jak se z trestného kopu trefil Krčil a po hlavičce Jeřábka dotlačil míč do sítě Vaněk. Po obrátce už si domácí nejen pohlídali zisk tří bodů, ale udělali ze zápasu doslova exhibici. „O přestávce jsme klukům zdůraznil, že je důležité, aby se nám povedlo zápas dohrát na nulu. Za stavu 3:0 by nás totiž každý kontaktní gól mohl ještě hodně bolet,“ svěřil se kouč Spartaku Ján Kubík, jehož obavy byly poměrně rychle rozptýleny. V 60. minutě totiž dovršil Vaněk hattrick a do sítě především psychicky zdecimovaných hostů se ještě do posledního hvizdu rozhodčího Straky trefili Talich, Staněk a Krtek. Mizérii H. Brodu podtrhl za stavu 6:0 neproměněním penalty Šimoníček.

Góly: 6., 39. a 60. Vaněk, 37. Krčil, 67. Talich, 71. Staněk, 78. Krtek.

Rozhodčí: Straka (Obyčtov).ŽK: 1:1.Diváci: 200.Poločas: 3:0.

Pelhřimov: Bartoška - Smrčka, Kocián, Mitas, Krčil - Jeřábek, M. Blažek, Vlček (76. Krtek), Moravec - Vaněk (62. Talich), Kněžínek (62. Staněk).

H. Brod: Novák - Pleva, Soural, Udržal - Havel, Šťastný, Novotný (65. Fialka), Pertl - Nechvátal, Janďourek (62. Zimprich), Šimoníček (74. Šikner).

Nejlepší hráči: Vaněk, Vlček, Jeřábek.

Sestava 22. kola

Pastucha (Doubravník) 3

Mucha (Velké Meziříčí) 2        Jedlička (Bystřice) 1      Netolický (Velké Meziříčí) 1

Jeřábek (Pelhřimov) 2     Novotný (Hartvíkovice) 5      Illek (Doubravník) 2       Prachař (Humpolec) 4

Vaněk (Pelhřimov) 1          Jirgl (Janovice) 4        Mezera (Žirovnice) 1

(Nevíme, který Mezera ? autor referátu z našeho zápasu hodně všechno popletl, když Mezeru označil za střelce dvou branek Slavoje. Bratři Mezerové hráli výborně, ale v popisu práce mají v současné době brankám v naší síti bránit, než je střílelet.)