20. kolo krajského přeboru Vysočiny - Neděle 8. května 2005 v 16:30 hodin

Spartak Pelhřimov - F.C. Slavoj Žirovnice  1:0 (1:0)

Utkání se hrálo za velice chladného počasí na kluzkém trávníku před zraky asi 150-ti diváků

(z toho 50-ti žirovnických). Domácí pořadatelé nám připravili při vstupu dáreček v podobě kelímku piva "Poutník".

První poločas přinesl vyrovnanou partii se šancemi na obou stranách. Naši zahrozili po trestném kopu Jana Musila, když míč prosvištěl kolem tyče Bartoškovy branky, brankář by byl bez nároku. Dále mohl skórovat Standa Horký, který dorážel do nohou ležícího obránce. Domácí nastřelili z trestného kopu břevno branky Ivana Císaře (Krčil) a také průniky "našeho" Smrka zaváněly gólem. Z jednoho také gól padl. Smrk už v nastaveném čase vybojoval roh, naši se již viděli v šatně a Talich nám vstřelil vítězný gól.

Druhý poločas byl ve znamení snahy o vyrovnání, ale ani ty nejvyloženější šance v Bartoškově brance neskončily. V jednom případě zachránila domácí tyč. Tlak Slavoje byl místy drtivý, míč se na naši polovinu dostával pouze sporadicky, ale ..... Po půlhodině se začala hra vyrovnávat a po vy- loučení Pavla Mezery naděje našeho mužstva na vyrovnání skončily. Nedali bychom prý gól ani do rána, jak pravil jeden pelhřimovský fanda. Asi měl pravdu.

Výkon našich byl však sympatický a dává příslib  do dalších kol. Není nutno lámat hůl !!!!

Ještě štěstí, že ostatní zápasy tohoto kola skončily tak, že Slavoj zůstal na 10. místě a tím i v naději na udržení soutěže.

Pískal velice nepřesně Jakl a ani pomezní Švec a Fabeš jistotou neoplývali.

Téměř všichni naši dostali žluté karty (8) a to hned od začátku. To se hned pak líp hraje. Oficiálně však pouze čtyři. ČK - P.Mezera 88.minuta - partně kecal do řemesla panu Jaklovi.

Sestavy : Slavoj : Císař - Secký, Mezera Jiří, Mezera Pavel, Kořínek - Kuš, Vodáček, Charousek, Houška Tomáš - Horký, Musil Jan - na střídání připraveni : Šamal, Janů, Makovička, Holý, Houška Petr a Pokorný Martin.

Pelhřimov : Bartoška - Smrčka, Kocián, M. Blažek, Krčil - Jeřábek, Máca, Vlček, Krtek (36.Kněžínek) - Moravec, Talich (78.Vlček).

V příštím kole již bude moci nastoupit Zdeněk Musil, který si odpykal 3-zápasový trest. Otázkou je vyloučení Pavla Mezery.

Tabulka po 20. kole
Rk. Tým Záp + 0 - Skóre Body (Prav)
1. V. Meziřičí 20 14 2 4 58: 30 44 ( 14)
2. Bystřice n. P. 20 13 3 4 43: 21 42 ( 12)
3. Hartvíkovice 20 11 4 5 35: 17 37 ( 7)
4. H. Brod 20 10 6 4 33: 22 36 ( 6)
5. Humpolec 20 10 2 8 24: 24 32 ( 2)
6. Pelhřimov 20 9 2 9 37: 31 29 ( -1)
7. HFK Třebíč B 20 8 3 9 35: 41 27 ( -3)
8. Janovice 20 8 3 9 29: 36 27 ( -3)
9. Vrchovina 20 7 3 10 28: 39 24 ( -6)
10. Žirovnice 20 7 1 12 23: 32 22 ( -8)
11. Náměšť 20 6 3 11 27: 40 21 ( -9)
12. Doubravník 20 5 5 10 16: 28 20 (-10)
13. Ledeč n. S. 20 5 3 12 18: 29 18 (-12)
14. Chotěboř 20 4 6 10 20: 36 18 (-12)

Pelhřimov - Žirovnice 1:0

Derby Pelhřimovska nepřineslo sice žádnou útočnou smršť, ale oba týmy důrazným i takticky vyspělým výkonem prokázaly, že v posledních kolech patří k tomu lepšímu, co krajský přebor nabízí. První poločas nabídl šance hlavně ze standardních situací. V 19. minutě jedovatě vypálil levačkou z trestného kopu J. Musil a Bartoška měl štěstí, že se střela nezatočila do branky. Přesnější mušku měl na druhé straně Krčil, který o dvě minuty později rozezvonil břevno. Levý obránce Pelhřimova má v posledních zápasech fazonu, takže není divu, že stál u zrodu gólové akce. Od rohového praporku poslal polovysoký centr k penaltovému puntíku a Talich míč z voleje uklidil do sítě. Po obrátce bylo rušno hlavně před brankou Spartaku. Hosté však koncovku nezvládli, většinou stříleli nad břevno. Nejblíže k vyrovnání měl v 68. minutě P. Mezera, který orazítkoval tyč.

Gól: 46. Talich. Rozhodčí: Jakl. ŽK: 2:4. ČK: 0:1 (88. P. Mezera). Diváci: 250. Poločas: 1:0. Pelhřimov: Bartoška - Smrčka, Kocián, M. Blažek, Krčil - Jeřábek, Máca, Vlček, Krtek (30. Kněžínek) - Moravec, Talich (78. Vaněk). Žirovnice: Císař - Kuš, J. Mezera, P. Mezera, Kořínek - T. Houška, Charousek, Vodáček, Secký - J. Musil, Horký. (va)

Listy Pelhřimovska - 10.5.2005

Pelhřimov - Žirovnice 1: 0

"Z naší strany to bylo upracované vítězství, ale nehráli jsme na krásu. Měli jsme proti sobě kvalitního soupeře a moc dobře jsme věděli, že jeho největší síla je v brejcích, proto jsme si nemohli dovolit hrát vyloženě otevřenou partii,"omlouvá trochu defenzivněji vedenou hru týmu domácí trenér Ján Kubík. Ten je ale s výsledkem maximálně spokojen: "Povedlo se nám získat důležité body, které by nám měly dát klid. Vypadá to, že už se týmu ustálila forma, což je pro psychiku mladých hráčů důležité." Žirovnice podala na hřišti favorita velmi dobrý výkon, ve druhém poločase ve snaze dohnat jednogólové manko měla dokonce více ze hry. "Vzhledem k průběhu zápasu by byla spravedlivější remíza, myslím si, že jsme dokonce měli více šancí,"smutně poznamenal kouč hostí Jiří Vodáček, který ale musel zároveň uznat, že jeho tým si v koncovce počínal velice ukvapeně: "Asi na hráče dolehla atmosféra derby a také zřejmě to, že jsme ve druhém poločase trochu nečekaně tahali za delší konec provazu. Chyběl nám klid při střelbě, což je škoda. Myslím si, že zejména tak zkušený hráč jako je Charousek, měl se svou šancí naložit lépe."

Třebíč B poprvé na jaře vyhrála

Ve dvacátém kole fotbalového krajského přeboru nebyla nouze o překvapení. Pořadím na čele opět zamíchaly Hartvíkovice, které porazily Bystřici a usnadnily tak Velkému Meziříčí návrat na první místo.

Meziříčí si poradilo s Humpolecem, nasázelo mu čtyři góly. První jarní vítězství si připsala Třebíč B. V souboji o klidný střed tabulky vyhořela Vrchovina. Na vlastním hřišti podlehla Janovicím 1:3. Janovičtí se tak pomstili za podzimní prohru 0:3 na vlastním hřišti. Na jaře probuzený Doubravník zaváhal v záchranářském souboji. Doma jen remizoval s Chotěboří.

Třebíč B - Ledeč 1:0 Až v sedmém utkání jara dosáhla juniorka HFK Třebíč na první vítězství. Zápas, ve kterém se střídaly šance na obou stranách, rozhodla 29. minuta. Po centru domácího Mana se k míči dostal na vápně Tomáš Čech a nezaváhal - 1:0. Ve druhé půli Třebíčští vrhli síly na ubránění jednobrankového náskoku, což se jim podařilo. "Po bojovném výkonu celého mužstva jsme získali velmi důležité tři body. Takto si představujeme bojovnost v zápase," říká spokojený vedoucí mužstva HFK Třebíč Pavel Trvaj.

Gól: 29. Čech. Rozhodčí: Rosický (Vel. Meziříčí). ŽK: 3:4. Diváci: 150. Poločas 1:0. Třebíč B: Pisk - Heres, Marek Vodička, Ošmera, Kaňka - Čech, Michal Vodička, Man, Budař (67. Martin Řezáč) - Hanzal, Jan Veselý. Ledeč: Vávra - Jeřábek, Janů (64. Šimek), Šťastný, Pokorný, Dvořák, Pechanec, Anděl, Kubát (78. Příhoda), Jelínek, Geher. Nejlepší hráči: Čech, Pisk - Dvořák. (pok)

H. Brod - Náměšť 2:1 V dresu domácích na postu potrestaného stopera Sourala (dva zápasy nepodmíněně) nahradil Havel a v sestavě se objevil Pleva, jemuž naopak trest vypršel. V tradičním náporu Slovanu Pertl a po něm Nechvátal gólovky odmítli, v 17. minutě však po předchozí kombinaci dva na jednoho již dostal spoluhráče do vedení Pertl - 1:0. Hosté potom srovnali krok, mohli vyrovnat, Rabušic však z malého vápna z úhlu minul. Po domluvě v kabině brodští fotbalisté přišlápli plyn, s jedovkou Novotného zdálky měl gólman hostí plné ruce práce. Potom se dostal do sóla Udržal, v koncovce ovšem selhal. Čtvrt hodiny před koncem výborně hrající Pertl předložil gólovku Nechvátalovi na 2:0, vzápětí tentýž hráč mohl již výhru pojistit, ale vyloženou šanci zazdil. V závěru uviděl domácí Vrba červenou kartu. Při ojedinělém útoku Moravanů brodský Udržal doslova nabil Strnadovi, jenž snížil na 2:1. V samém závěru ještě Pertl se Šimoníčkem zatřásli břevnem. „Spokojen jsem s druhým poločasem, co však zahodíme je stále k nevíře,“ zlobil se trenér domácích Vítězslav Machatka. Jeho protějšek Jaroslav Kopeček jenom smutně podotkl: „Máme málo hráčů, kluci si prostě nevěří.“

Góly: 17. Pertl, 75. Nechvátal - 85. Strnad. Rozhodčí: Beneš (Žďár). ŽK: 2:2, ČK: 1:0 (81. Vrba). Diváci: 110. Poločas 1:0. Havlíčkův Brod: Pospíchal - Pertl, Pleva, Havel, Vrba - Novotný Šťastný, Fialka (75. Zimprich), Udržal - Šimoníček, Nechvátal (83. Janďourek). Náměšť: Holík - Výborný, Rousek, Širila (60. Ptáček),, Klíma (88. Chadim) - Strnad, Franěk, Nekuda, Adam, J. Franěk, Rabušic. Nejlepší hráči: Pertl, Šimoníček - Klíma. (sal)

Doubravník - Chotěboř 0:0 Souboj týmů ohrožených sestupem skončil po nudné podívané nerozhodně. Domácí Doubravník potřeboval doma s poslední Chotěboří zvítězit, aby se konečně odlepil od spodních příček tabulky. Ovšem na doubravnickém pažitu to vypadalo, jako by se o důležité body nehrálo. Fotbal postrádal nasazení i gólové šance. Jediný, kdo z domácích hráčů ohrozil svatyni chotěbořského brankáře Vykoukala byl Illek, ale jeho střela z 48. minuty orazítkovala pouze břevno. Hosté se jen sporadicky dostávali do pokutového území Pastuchy a na nebezpečnou střelu se nezmohli. Utkání tak muselo skončit bez branek. Fakta - rozhodčí: Šimák, ŽK: 2:2, Diváci: 100. Doubravník: Pastucha - Stehlík, Zbořil, L. Mitáš, Kapoun - Štarha, Solga, Illek, Jaroš - Havel, Prudký (60. Had). Chotěboř: Vykoukal - Hospodka, J. Novotný, Pátek, M. Čapek - Doležal (70. Křivský), Tůma, Štefl (80. T. Novotný), D. Čapek (30. Andres) - Provazník, Benák. Nejlepší hráči: Pastucha, Zbořil - Tůma. (kre)

Velké Meziříčí – Humpolec 4:0 První poločas příliš vzruchu nepřinesl. Aktivnější hosté zahrozili těsně před přestávkou, kdy se Filipský z kroku netrefil do prázdné branky. Domácí se probudili až po změně stran a řádila především dvojice Staněk - Hort, která dostala svůj tým do tříbrankového vedení. Poslední hřebík do humpolecké rakve zabil v poslední minutě obránce Frolda. „Ještě není zdaleka vyhráno. Do konce soutěže zbývá ještě šest kol. Myslím si, že závěr bude hodně zajímavý,“ řekl po utkání trenér Velkého Meziříčí Radovan Zeman.

Góly: 48. a 60. Staněk, 78. Hort, 90. Frolda. Rozhodčí: Doležal, ŽK: 1:1. Diváci: 300. Poločas: 0:0. Velké Meziříčí: Padrnos – Mucha, Kružík, Frolda, Netolický – Berka (80. Trnka), Pokorný, Hort, Němec (83. Sýkora) – Špaček, Staněk. Humpolec: Moravec – Solomon, Filipský, Svoboda, Vincenc (65. Pícha) – Hájek, Čihák, Koníř, Prachař – Holoubek, Pajer (82. Kopic). Nejlepší hráči: Staněk, Hort - Čihák. (ber)

Vrchovina - Janovice 1:3 V duelu doposud stejně bodujících celků sice měli herně mírně navrch domácí, ale hostující Janovice vyučily Vrchovinu v produktivitě a zaslouženě zvítězily. První lekci uštědřili hosté domácím v 31. minutě, kdy se po vyšachování obrany prosadil Ohnsorg. Po pěti minutách už byl náskok Janovic dvoubrankový. Chybu domácího stopera a brankáře Hájka potrestal Jirgl. Po změně stran přidal v 75. minutě třetí gól hostů z penalty opět kanonýr Ohnsorg a zpečetil tak důležitou výhru svého týmu. Čestný úspěch domácích zaznamenal po pěkné individuální akci v předposlední minutě střídající Kršek.

Góly: 89. Kršek - 31. a 75 Ohnsorg (druhý z PK), 36. Jirgl. Rozhodčí: Nádvorník, ŽK: 1:2. Diváci: 150. Poločas 0:2. Vrchovina: Hájek - Freundenreich, O. Poul, Sochor, Střešňák - Fagula (75. Michal), Šoustar, Oros, Kalich - Plhal (65. Kršek), Kain. Janovice: Krpálek - Reiterman, Špendlíček, Tržil (89. Smejkal), Doucha - Tlačbaba (65. Matějíček), Hamara, Jirgl, Dvořáček - Ohnsorg, Uhlíř. Nejlepší hráči: Jirgl, Ohnsorg, Dvořáček. (kre)

Šlágr rozhodla jediná chyba

Tři body ze šlágru 20. kola krajského přeboru se staly kořistí fotbalistů Hartvíkovic, kteří na bystřickém pažitu vyhráli nejtěsnějším rozdílem 1:0.

Bystřice - Hartvíkovice 0:1

„Větrná loterie,“ tak nazval souboj svého týmu se třetím celkem tabulky z Hartvíkovic bystřický trenér Zdeněk Hovorka. Výhodu silného větru měli v prvním poločase domácí fotbalisté. Ovšem tým Bystřice ani jeho soupeř si nevytvořily stoprocentní šanci ke skórování. Jediný, kdo ohrozil hostující branku, byli Zeman a hlavičkou po standardní situaci Dufek. Na druhé straně zahrozil těsně před poločasem přízemní střelou Martin Foretník.

Po změně stran se opět pokračovalo v dobrém tempu a hosté začali více vystrkovat růžky. Nebezpečné situace ale likvidovala brankářská náhrada za Pavla Trávníčka, který piká za červenou kartu, Martin Zbraněk. Právě on ovšem vyrobil v 70. minutě fatální chybu, kdy mu míč vyklouzl z koše a Grym pohodlně zasunul. „Stalo se. Martin nás podržel několika dobrými zákroky a z naší prohry ho nechci v žádném případě vinit,“ řekl po utkání trenér Bystřice Zdeněk Hovorka a dodal: „V první půli jsme se měli prosadit. Škoda. Rozhodla prostě nešťastná branka.“

Trenér Hartvíkovic Antonín Salák byl podobného názoru: „Utkání hodně ovlivnil silný vítr. Šancí bylo na obou stranách stejně. K vítězství nám pomohla hrubka brankáře.“  Domácí mohli ještě v samotném závěru vyrovnat. Dorážka Dufka a Zemanovo bodlo ovšem v hostující síti neskončily.

Gól: 70. Grym.

Rozhodčí: Hitzger (Havlíčkův Brod),

ŽK: 0:2.

Diváků: 300.

Poločas: 0:0.

Bystřice nad Pernštejnem: Zbraněk - Černý (42. Zbytovský), Sedláček, Veselý, Lukš - Hloušek, Sklenář, Matuška, Zeman - Horák, Dufek.

Hartvíkovice: Chalupa - Petrilák, Záviška, Chládek, Zedníček - Hošek, Nováček, Neumann, Novotný - Foretník (54. Heralecký), Grym (89. M. Melkes).

Nejlepší hráči: Lukš, Sedláček - Novotný.

Bilance 20. kola

Bilance: 4 - 1 - 2, 9:5, průměr na zápas: 2. Celkem: 74 - 23 - 41, 243:185, průměr na zápas: 3,05.

Žluté karty: 28 (11:17), průměr na zápas: 4. Celkem: 683, průměr na zápas: 4,87.

Červené karty: 2 (1:1), průměr na zápas: 0,28. Celkem: 56 (18:38), průměr na zápas: 0,4.

Vyloučení: Vrba (Havlíčkův Brod), P. Mezera (Žirovnice).

Diváci: 1360, průměr na zápas: 194. Celkem: 27.745, průměr na zápas: 198. Nejvíce: 300 (Bystřice - Hartvíkovice a Velké Meziříčí - Humpolec). Nejméně: 100 (Doubravník - Chotěboř).

Střelci kola: 2 - Staněk (Velké Meziříčí), Ohnsorg (Janovice).

Střelci celkem: 21 - Staněk (Velké Meziříčí). 13 - Hort (Velké Meziříčí). 11 - Hanzal (Třebíč B), Jirgl (Hartvíkovice/Janovice). 10 - Karásek (Velké Meziříčí). 9 - Sklenář (Bystřice), Neumann (Hartvíkovice), Adamec (Pelhřimov), Ohnsorg (Janovice). 8 - M. Řezáč (Třebíč B). 7 - Tůma (Chotěboř), Strnad (Náměšť).

Houška Tomáš (Slavoj)

Muž kola: Vít Ohnsorg (Janovice).

Lukáš Staněk na snímku s 21 vstřelenými brankami suverénně vede tabulku střelců KP.