Pokud chce Žirovnice pomýšlet na návrat do přeboru, je podle trenéra nutné kádr posílit

KAMIL VANĚK

Žirovnice/ Pod trenérským vedením Josefa Blažka vybojovali fotbalisté žirovnického Slavoje šestou příčku v I. A třídě. Pro někoho je to málo, pro někoho v silné skupině A solidní výsledek.

Žirovnice si v první polovině soutěže vybojovala šestou příčku, když osm bodů ztrácí na lídra z Ústrašína. Můžete být spokojeni?

S tím kádrem, s nímž jsme podzim odehráli, můžeme být do jisté míry spokojeni. Spokojenost to samozřejmě není stoprocentní. Hodně jsme se trápili hlavně v úvodu sezony, v průběhu soutěže odešel Kořínek do Havlíčkova Brodu, což byl pilíř obrany. Právě v defenzívě jsme měli největší problémy, i když se hra týmu postupně lepšila.

Proč tým tak tápal v úvodních zápasech?

Musíme si uvědomit, že se tu několik let hrál krajský přebor a jemu byl podřízen i herní systém týmu. Žirovnice především bránila a spoléhala na brejky. Tak se po sestupu hrát nedalo, museli jsme hrát více útočněji. A přechod na jiný styl hry nešel změnit ze dne na den.

Poměrně dost bodů jste ztratili v domácích zápasech. I tady je na místě zeptat se na důvod. . .

Rozdíl mezi krajským přeborem a I. A třídou spočívá v tom, že je tam méně taktiky ale více bojovnosti. Kdokoliv k nám přijel, urputně bránil, bojoval. My jsme si s tím nedokázali poradit. Nebyli jsme schopni využít velkých rozměrů hřiště, zkoušel jsem systém s pěti záložníky. Ani ten se nám nepovedlo zažít do té míry, abychom se na něj mohli spolehnout.

Po nepodařených prvních kolech jste sáhl ke kroku, že jste si z okresního přeboru vytáhl útočníka Lukáše Vlacha. Byl to on, kdo vám vytrhl trn z paty?

Musím říci, že v situaci, v které jsme se nacházeli, to bylo asi ideální řešení. My jsme se dokázali dostat do šancí, ale jejich proměňování vázlo. Lukáš byl tím, kdo to vzal na sebe a stal se koncovým hráčem. Bezesporu nám pomohl. Na druhou stranu musím říci, že aby byl ještě platnějším hráčem, musel by přidat na fyzické kondici. Přece jen přechod do o dvě třídy vyšší soutěže je znát.

Z hlediska umístění v tabulce jste tak trochu na rozcestí. Může Slavoj ještě pomýšlet na návrat do vyšší soutěže?

Ve zprávě, kterou jsem předložil výboru, jsem naznačil možné alternativy. Pokud se chce Žirovnice pokoušet o návrat do krajského přeboru, nepůjde to bez posil. Současný kádr na vítězství v soutěži nemá. Na druhou stranu jestliže se žirovnický fotbal spokojí řekněme se středem tabulky I. A třídy, bez problémů stačí stávající kádr a není potřeba k tomu ani profesionální trenér.