středa 11. února 2009

Premiéra Jaroslava Drobného v reprezentačním dresu ČR dospělých

Maroko - ČR 0:0

 

Přípravný zápas v Casablance s Marokem skončil bezbrankovou remízou. Oba celky předvedly lepší výkon až ve druhém poločase.

V prvních pětačtyřiceti minutách byla hra nezajímavá, na obou stranách chyběly šance i zajímavé momenty. Český tým vsadil na hru s jediným hrotovým útočníkem Barošem, kterého ovšem záloha nedokázala dostatečně podporovat a kanonýr Galatasaraye Istanbul si prakticky nekopl. Ani domácí celek nepřevedl v ofenzivě skoro nic a kombinační hra se nedařila oběma celkům.
Největší šance Maroka v prvním dějství přišla po chybě Matějovského. Ten svůj nevydařený poločas korunoval chybou ve 31. minutě, po níž dokonce v šestnáctce vybídl soupeře k šanci, ale ten minul. Jen krátce předtím zachránil český tým výtečně Drobný.
Nejnebezpečnější akce hostů přišla ve 36. minutě, kdy Plašil točil ostrý trestný kop těsně kolem zadní tyče marocké branky, ale stejně jako jeho spoluhráči se mezi tyče netrefil.
Zcela jiný byl druhý poločas. Trenér Rada poslal na hřiště dva útočníky a hned z první akce mohl skórovat Bednář, ale hlavou poslal zblízka míč jen do břevna. Činil se i jeho spoluhráč v útoku Necid, který se ocitl hned v několika slibných pozicích, v té nejnadějnější mu míč uskkočil.
Pozadu ovšem nezůstali ani domácí. I jejich akce několikrát zaváněly gólem. Jednou dokonce dopravili Maročané míč do Drobného sítě, jenže Bahá místo střely před Drobným hledal ještě spoluhráče a jeho dorážka do prázdné branky nemohla platit kvůli ofsajdu. Krátce předtím byl v šanci také Necid, ale jeho střele z těžké pozice zabránil cestě za brankovou čáru Basír.
Střídání hru výrazně oživilo nejen na české straně. Najednou se hrál zajímavý, oboustranně otevřený fotbal, čemuž pomohla i změna českého rozestavení na 4-4-2. I nadále byli nebezpečnější domácí fotbalisté za mocného povzbuzování fanoušků. V 70. minutě byly ochozy málem odměněny, střídající Taarabt však napálil jen tyč.
Skórovat mohl i Necid, ke kterému mířil do šestnáctky míč po rychlém Bednářově výpadu a centru na pravé straně, ale těsně před koncovkou mu poskočil před nohou a útočník ho nedokázal trefit. Domácí stupňovali svou snahu rozhodnout i v závěru a dvě minuty před koncem k tomu byli velmi blízko, Hadži ale nastřelil z dvaceti metrů pouze břevno.

Statistika zápasu
Rozhodčí: Alakím - Bešír, Chokrí (všichni Tunisko). Bez ŽK. Diváci: 38.000.
Maroko: Zaza - Básir, Kadúrí, Ilamín, Karkúrí - Chardžá, Safrí (64. Ahmadí), Dirár, Busúfa (82. Hadži) - Bahá (64. Taarabt), Hamdáví. Trenér: Lemerre.


Česká republika: Drobný - Grygera, Ujfaluši, Rozehnal (46. Bednář), Kadlec (59. Marek) - Kováč - Pospěch, Polák (83. Hušek), Matějovský (46. Jarolím), Plašil - Baroš (46. Necid). Trenér: Rada

 

ČTK, 11.2.2009