73. ročník

Perleťového poháru v Žirovnici

neděle 16. července 2006

Putovní "Perleťový pohár" je trvalou součástí Perleťářského muzea na zámku v Žirovnici

> Loňský ročník
> Historie poháru
> Výsledky

Přijedou s mužstvem Bohemians "originál" i jeho vyhlášení fanoušci ? ..

krajský přebor Vysočiny

Vysočina Jihlava – Slavoj Žirovnice 2:0 (1:0)

finále :

Vysočina Jihlava – Bohemians 1905 1:0 (0:0)

branka 70. Veselý

Přihlíželo za krásného počasí 800 spokojených diváků, kteří zhýčkaní vedry minulých dní, vyhledávali navečer rádi sluníčko,

střídavě pískali : Nenadál Martin, Nádvorník, Dobrovolný a Talpa.

Rozčarování přinesla pouze sestava Mostu.

Sestavy :

Jihlava

Macháček (Tulis) – Demeter, Vojtíšek, Kadlec, Heide, Veselý, Pacholík, Lovětínský, Cihlář, Molnár, Traxl  (Malínek, Bartoš, Šourek, Faldyna, Šamánek, Peška)

Bohemians 1905

Sňozík – Nešpor, Lukáš Pavel, Lukáš Marek, Penc, Uchytil, Vágner, Dian, Hašek Pavel, Kuvajt, Bartek (Škoda, Pávek, Růžička, Kotrba, Koryta, Strnad, Kocourek, Charvát)

Most

Musil, Hykl – Hamrách, Suares Gaël, Lukeš, Přibyl, Škoda, Horský, Olah, Kout, Trup, Kacafírek (Novotný, Christov, Veselý, Palkoska, Zelený) - (zvýraznění hráči jsou v kádru A-mužstva na novou sezónu)

Císař, Šamal – Kuš, Vodáček Jiří, Kořínek, Vodáček Jan, Charousek, Makovička, Houška Tomáš, Doležal Jiří, Časta Rostislav, Musil Jan (Mezera Jiří, Weith, Staněk, Kněžínek, Vodáček Jan)

- střídalo se bez omezení – libovolný počet hráčů -

Nejlepší hráči jednotlivých týmů dle hodnocení trenérů mužstev :

Vysočina Jihlava – Pacholík,

Bohemians 1905 – Sňozík,

Most – Škoda,

Žirovnice – Jiří Vodáček.

Střelcem turnaje vyhlášen Michal Veselý (Vysočina Jihlava) – střelec vítězného gólu ve finále, protože žádný ze střelců nedal víc než jednu branku.

Dovolím si tvrdit, že předvést hráči Slavoje takové nasazení, s jakým hráli na turnaji v mistrovských zápasech, budeme bojovat

o špic tabulky. Všichni předvedli své vrcholné výkony a nebyl znát rozdíl tříd. Je to vše jenom o nasazení v osobních soubojích

a běhání a běhání. Vyvarovat se osobních chyb v obraně, neprohráli snad ani s Jihlavou a to ještě nehráli v plné sestavě (viz. nahoře)

Studená sprcha přišla v závěru:

FC Vysočina Jihlava - Bohemians 1905 1:0 (0:0)

Ani kvalitní výkon ve druhém utkání nepřinesl kýžené ovoce v podobě výhry v " Perleťovém poháru". Utkání začal mezi tyčemi opět Radek Sňozík, ani on však nedokázal zabránit ojedinělé střele jihlavských fotbalistů. Po celé utkání jsme měli opět trvalou převahu. Co naplat, Bohemka neproměnila žádnou ze svých šancí, naopak soupeř dal gól téměř z ničeho. Utkání hrané na 2x 40 minut rozhodla střela jihlavského Veselého ze 72. minuty utkání, která přišla po veliké chybě zkušeného stopera Lukáše. Bohemka bude muset prodložit své čekání na perleťové spony na kravatu, tradiční to dar vítězi žirovnického turnaje, na 3 roky. Po Brnu Bohemku teď z pomyslného trůnu sesadila Jihlava. Vrátit vše, i s úroky bude moci Bohemka, svému dnešnímu soupeři, již na podzim v mistrovském utkání 2. ligy. Pozápasové ohlasy a obsáhlejší reportáž přineseme ve večerních hodinách nebo v pondělí.
Sňozík - Nešpor, Penc, Lukáš, Uchytil - Kotyza (41.Marek), Dian, Vágner, P.Hašek - Kulvajt (70. Kocourek), Bartek (41.Strnad)

Autor: Jerremy - stránky Bohemians 1905

Bohemians - Most 3:0 (2:0)

Ve svém prvním utkání na turnaji v Žirovnici, které bylo zároveň semifinálovým, vyhrál tým Bohemians 1905 jednoznačně 3:0 nad svým soupeřem ze severu Čech. Za Most nastoupilo poměrně mladé, neznámé mužstvo doplněné o některé zkušené borce z širšího kádru prvoligového "A" mužstva. První gól utkání vstřelil svému bývalému chlebodárci Tomáš Kulvajt. Gólově ho napodobila staronová akvizice klokanů Pavel Hašek, který usměrnil hlavou do branky prudký centr. Tečku za utkáním udělal Miloslav Strnad, střelec třetího gólu zelenobílých.
Poprvé se v brance vršovického celku ukázal, z Příbrami přicházející, Radek Sňozík, který se hned na úvod své klokaní éry uvedl vychytanou nulou, za kterou nemalou měrou vděčí kompaktně pracující obraně. Svěřenci trenéra Busty odvedli zodpovědný výkon, po celý zápas měli trvalou převahu, vypracovali si dobré gólové  příležitosti a odměnou jim budiž postup do finále tradičního turnaje.
Rozhodující bitva "O Perleťový pohár" je naplánována na 17:30 a utkají se v něm dva noví druholigisté. Z první ligy sestoupivší Jihlava a právě tým Bohemians 1905.

Sestavy : Bohemians 1905 : Sňozík - Nešpor, Lukáš Pavel (K), Penc, Uchytil, Lukáš Marek, Vágner, Dian, Hašek Pavel, Kulvajt, Bartek - střídali : Škoda, Pávek, Růžička, Kotrba, Kotyza, Strnad, Kocourek.

MOST : Musil - Jamrich, Suares Gaël, Lukeš, Přibyl, Škoda, Horský, Olah, Kout, Trup, Kacafírek - střídali : Novotný, Christov, Veselý, Palkosta, Zelený a Hykl.

V Žirovnici herně vládla Bohemka

Velmi dobré výkony předvedly fotbalisté Bohemians na víkendovém turnaji v Žirovnici. Vítězství proti rezervě Mostu bohužel nepotvrdili ve finále s Jihlavou, přesto oba své soupeře výrazně přehráli. Bohužel v šestnátce Klokani působili matně a nedůrazně, spoustu šancí zahodili a nakonec na to doplatili. "Měli jsme zde dvacítku hráčů. Někteří dostali volno, jiní měli zdravotní potíže. Chyběl například i Dalibor Slezák, který má natažené lýtko," řekl po nedělním turnaji trenér Bohemians Zbyněk Busta. Bohemka obsadila v Žirovnici druhé místo, zhruba stovka fanouškům v zelenobílém si mohla prohlédnout i nové posily.
Nejstarší turnaj v České republice měl na programu již 73. ročník. Do Žirovnice je cesta dlouhá, přesto na jihovýchod Čech dorazilo kolem stovky fanoušků Bohemians. Na žirovnickém stadiónku tvořili zhruba jednu desetinu z celkového počtu diváků. Dlouhé kolony zaparkovaných aut se táhly celou obcí, pro místní je to vždy velký svátek. V prvním zápase druholigová Jihlava porazila domácí tým a zajistila si místo ve finále. Zápasy se hrály na 2x30 minut. Slunečné počasí hráče vyčerpávalo, což bylo znát hlavně ve druhých zápasech.
Hráči Bohemians měli za sebou náročné týdenní soustředění ve Vrchlabí, což bylo na pohybu některých fotbalistů znát, ale výkon vypadala velmi dobře. Trenér Busta nasadil do obou zápasu téměř totožnou základní sestavu. V brance se objevil Radek Sňozík, který přichází z Příbrami. Zaujal jistotou a výbornou hrou nohou, ve finále byl vyhlášen nejlepším hráčem Bohemky. Ve stoperské dvojici s Lukášem působil vysoký xaverovský Penc, na levém kraji se velmi dobře uvedl bývalý dorostenech Uchytil. Před ním nastupoval v záloze pohyblivý Pavel Hašek, na druhé straně středové řady kouč zkoušel Marka z Xaverova. V útoku se vedle Kulvajta dvakrát objevil David Bartek, kterého fanoušci mají v paměti spíše jako záložníka. "David byl v dorostu přeškolován na záložníka, ale jinak je to rozený útočník. V současné době právě někoho do útoku potřebujeme, takže David by se měl posunout dopředu," vysvětli Busta změnu zařazení nadějného mladíka.
Bohemka přejela nevýrazný Most a poté měla převahu i nad exligovou Jihlavou, ovšem útočníci místo sebevědomého zakončení často volili přihrávky a přímých střel na branku tak bylo málo. Obrana hrála velmi dobře, fatální chyba Lukáše pár minut před koncem finále Klokany sice připravila o možnost výhry, ale nebyla chybou systémovou, nýbrž jen individuálním selháním. Perleťový pohár se nakonec protáhl až do večerních hodin. V osm hodin fotbalisté Jihlavy zvedali populární pohár, ostatní účastníci turnaje včetně diváků se vydávali na cestu domů. Bohemka zahájila herní přípravu kvalitními výkony, ovšem s neefektivním útokem. Dva dny teď Klokani stráví v Praze a poté odjedou pilovat hru do Uherského Brodu.
                                                                                                                                                               Autor: Martin Hudec

Pohár zůstává na Vysočině!

17.07.2006

Osazenstvo CharviBusu (chybí pouze Matak)Na nejstarším fotbalovém turnaji v České republice skončili fotbalisté Bohemians 1905 na pěkném druhém místě, když ve finále nestačili na hráče z Jihlavy. Perleťový pohár tak zůstává na Vysočině.

První utkání se však rozehrálo již ve 13.15 hodin, kdy proti sobě nastoupil domácí celek Slavoj Žirovnice proti jihlavskému týmu. Statečně bojující žirovnické mužstvo odolávalo náporu druholigového celku do poslední minuty prvního poločasu, když agilní Cihlář poslal Jihlavu s jednobrankovým rozdílem do šaten.

Ve druhé půli tak vítězství 2:0 pojistil Faldyna a katapultoval svůj celek do finále 73.ročníku turnaje.

Slavoj Žirovnice - Vysočina Jihlava

Ve druhém semifinálovém utkání se střetli mužstva Bohemians 1905 a FK SIAD Most, který však nastoupil v dosti pozměněné sestavě (A-mužstvo hrálo přátelské utkání s Blšany). Šedesátka nejvěrnějších fans zelenobílých musela být spokojena. Brankami Kulvajta a Pavla Haška vedli klokani o poločase již 2:0. Ve druhé půli přidal pojistku Miloslav Strnad a Bohemka se tak dostala do finále, které se odehrálo od 16.30 hodin. Předtím však o 3.místo bojoval domácí Slavoj proti mosteckému mužstvu a vzdoroval do konce hrací doby. Za bezbrankového skóre přišly na řadu pokutové kopy, při kterých se zaskvěl

mostecký brankář Hykl,

který chytil dvě střely. Most obsadil bronzovou příčku, když konečný souboj vyhrál 4:1.

Hráči Jihlavy se radují z rozhodujícího gólu VeseléhoFinále se oproti ostatním utkání hrálo 2x40 minut a zelenobílí měli po celý zápas mírnější převahu. Přesto do šaten odcházeli hráči za bezbrankového stavu a trenér Busta tak zareagoval o přestávce dvojím střídáním. Z hřiště odešel Kotyza-Bartek a nahradil je novic Marek a útočník Strnad. Bohemka sice jihlavský celek přehrávala, ale dopustila se fatální chyby. V 72.minutě při obranné hře špatně odhadl situaci kapitán Lukáš a Veselý nekompromisně zavěsil. Klokani se sice vrhli do útoku, aby korigovali stav, ale zbylých osm minut pro ně neznamenalo vyrovnání. Jihlava se stala celkovým

vítězem turnaje, hráči z Vršovic si vezou do Prahy cenné druhé místo.

Rád bych poděkoval všem organizátorům tohoto fotbalového svátku za profesionální přístup a téměř rodinnou atmosféru. Dokazovalo to společné fandění žirovnických a bohemáckých fans při zápase o třetí místo!

priessnitz

w Děkovný dopis výboru FC Slavoj Žirovnice fanouškům a mužstvu Bohemians 1905 <

Vysočina zvítězila na Perleťovém poháru

Fotbalisté FC Vysočina zvítězili na 73. ročníku tradičního letního turnaje "O Perleťový pohár" v Žirovnici, když ve finále zdolali díky brance Michala Veselého nováčka II. ligy tým Bohemians 1905.

V úvodním semifinále hraném 2 x 30 minut naši hráči bez problémů zdolali domácího účastníka župního přeboru 2:0, když góly vstřelili mladík Cihlář po křídelní přihrávce Veselého a nová posila Faldyny. Ten se prosadil po samostatné akci střelou z hranice šestnáctky.

Finálový duel nejstaršího turnaje u nás byl hrán 2 x 40 minut a byl velmi vyrovnaný s minimem chyb. Jedno z mála zaváhání obrany Bohemky dokázal využít v 72. minutě záložník Veselý. Potvrdil tak známé pravidlo nedáš - dostaneš, protože o chvilku předtím nepoměnil útočník Bohemians samostatný průnik na gólmana Tulise, který jeho úmysl vystihl.

Na turnaji se v dresu FC Vysočina poprvé představila posila útoku Petr Faldyna a testovaný ofenzivní hráč Trnavy Marián Molnár. Naopak chyběli lehce zranění Vladyka, Čermák a Drga. Stopeři Kovařík a Vávra jsou ze hry vyřazeni na delší dobu a útočníci Vácha a Šplíchal vypomáhali o den dříve juniorce na turnaji v Tisu.

Semifinále: FC Slavoj Žirovnice - FC Vysočina Jihlava  0:2 (0:1)
Góly: 29. Cihlář, 53. Faldyna
Sestava: Macháček - Demeter (31. Bartoš), Vojtíšek, Kadlec, Heide (31. Šourek) - Veselý, Pacholík, Lovětínský (45. Peška), Cihlář (31. Malínek) - Molnár (31. Faldyna), Traxl (31. Šamánek).

Finále: Bohemians 1905 - FC Vysočina Jihlava  0:1 (0:0)
Gól: 72. Veselý
Sestava: Rzeszoto (41. Tulis) - Bartoš (41. Heide), Šourek, Kadlec (41. Vojtíšek), Demeter - Veselý, Pacholík, Lovětínský, Malínek (59. Šamánek) - Molnár (41. Traxl), Faldyna (41. Peška).

(ze stránek Vysočiny Jihlava)

w Děkovný dopis FC Vysočině Jihlava  <

Mostečtí v Žirovnici obsadili třetí místo
(ze stránek Mostu)

Fotbalisty FK SIAD Most dnes bylo možné spatřit nejen v domácím přípravném zápase s Blšany. Mostecké mužstvo, byť

v hodně netradiční a mladé sestavě, totiž bojovalo také o Perleťový pohár na turnaji v Žirovnici.

Prvním soupeřem FK SIAD Most byl celek Bohemians 1905. Mostečtí na Klokany nestačili a podlehli jim 0:3. V utkání o třetí místo změřili síly s domácím Slavojem Žirovnice, konečné umístění musel určit až rozstřel ze značky pokutového kopu. V něm se dařilo mosteckým střelcům a brankáři Hyklovi, jenž dvě penalty chytil.

FK SIAD Most - Bohemians 1905 0:3 (0:2)

Utkání očima trenéra Jana Štefka: "Soupeř byl herně vyspělejší a zaslouženě zvítězil. Sice jsme s Bohemians dlouho hráli vyrovnanou partii, ale bohužel jsme dostali dva laciné góly."

FC Slavoj Žirovnice - FK SIAD Most 0:0, penalty 1:4

Utkání očima trenéra Jana Štefka: "Z prvního zápasu jsme měli několik zraněných fotbalistů, i proto jsme se soupeřem z krajského přeboru hráli vyrovnaný zápas bez brankových příležitostí."

FK SIAD Most na turnaj odcestoval v této sestavě: Musil, Krystyník, Hykl, Jamrich, Suares, Novotný, Bednář, Christov, Veselý, Škoda, Vrátil, Horský, Olah, Kout, Přibyl, Zelený, Trup, Graciano, Kacafírek.                                 Trenér: Jan Štefko.

klikni pro velký obrázek (ze stránek Bohemky)

Děkovačka Slavoje po zápase s Mostem.

zleva . Petr Weith, Ondra Kněžínek, Kůžička, kdo je za ním nepoznám, vzadu Jirka Mezera, dále Václav Staněk, za ním Juris mladší, Rosťa Časta, Bába a v bílém tričku spěchá Lukáš Šamal.

(snímek ze stránek fans Bohemians "Kenguru",

díky)

Před pohárem :

Prvoligový punc nejstaršímu fotbalovému poháru dodá Most

Nejstarší fotbalový turnaj v Čechách už klepe na dveře. Již třiasedmdesátý ročník populárního Perleťového Poháru napíše svou historii tuto neděli a opět si pořadatelé do kroniky mohou doplnit, že se uskuteční za účasti ligového týmu. Trofej sice nepřijede obhajovat loňský vítěz Brno, ale punc nejvyšší fotbalové kvality dodá klání přítomnost ambiciózního celku Mostu. Kvartet účastníků pak doplní druholigové celky Jihlavy, Bohemians 1905 a domácí účastník krajského přeboru.

I když letošní obsazení turnaje slibuje skvělý fotbal, po pravdě pořadatelé měli "zaděláno" i na další ligové týmy. V sázce byla účast hlavně Mladé Boleslavi. "Boleslav měla být čtvrtým účastníkem, jedinou podmínkou bylo, že se nestane účastníkem poháru Intertoto, který s naším turnajem termínově koliduje. Nakonec se však stalo, že postoupila do Ligy Mistrů a dle vyjádření funkcionářů nemůže být Perleťový pohár tou správnou přípravou na takto prestižní soutěž," vysvětluje a zároveň lituje organizační pracovník Slavoje Pavel Havelka. Místo Mladé Boleslavi tak zaujme domácí tým, který se na trávníku sejde podruhé od posledního mistrovského zápasu.

První letní akcí svěřenců trenéra Jiřího Vodáčka byl turnaj v Kunžaku. (pozn. o turnaji na jiném místě)

Nutno říci, že domácí celek jistě nebude lákadlem pro trhání diváckých rekordů, ale dle oddílového výboru je i on fanouškovskou obcí žádaný: "Stojí o něj hlavně rodáci, kteří tým celý rok nevidí," ví o fandech P.Havelka, který připomíná, že účast domácích přináší i koření turnaje: "Tím, že pohár hrají týmy z rozdílných soutěží, padá více branek. Hodně lidí nás srovnává s Novou Včelnicí, kde jsou tradičně čtyři ligové týmy. To je sice pravda, ale ne vždy je to pro dobro věci. Dost často se stává, že je k vidění hodně opatrný fotbal."

Také klokani by měli být pro fotbalovou Žirovnici jednoznačným přínosem. "Jedná se nejen o tým, který postoupil do druhé ligy a má jisté ambice, ale hlavně je nesmírně populární. Má velmi silnou obec fanoušků," připomíná organizační pracovník pořadatelského klubu.

I Jihlava rozhodně nebude týmem do počtu. "Oslovili jsme jí už během února, zejména ze sousedských důvodů," tvrdí Havelka, který si ale spolu se členy výboru Slavoje s jediným zástupcem profesionálního fotbalu v kraji užil své. Exligový tým totiž dlouho s potvrzením účasti váhal, důvodem bylo nejen odřeknutí Mladé Boleslavi, ale i výměna na trenérském postu.

(Kamil Vaněk-Vysočina, čtvrtek 13.7.2006)