69. ročník   6. července 2002

Účastníci :

SK České Budějovice   -  I. liga

FC Bohemians Praha    -  I. liga

FK AS Pardubice           -  II. liga

F.C. Slavoj Žirovnice  krajský přebor Vysočiny - nováček - přechod z Jč Kraje - I.A tř.

Žirovnice - SK České Budějovice 0:3

Branky: 12. Lafata, 52. Vácha, 55. I. Svoboda.

Č. Budějovice, první poločas: Miroslav Seman - Marek, Konečný, Penner - Plocek, Chlebek, Jirousek, I. Svoboda - Povišer - Lafata, Klinka,

druhý poločas: P. Kolář - Horejš, Konečný, Leština - Pončák, Opravil, Rožboud, I. Svoboda - Latka, Vácha, Maruška.

Semifinále (2x30 min) 

Bohemians Praha - Pardubice 0:1

Branka: 48. Bednář.

Bohemians: Čontofalský M. Petrouš, Janáček, Kulig, Kotrys - Kisel, Szabo, Valenta, M. Obermajer - Hartig, Baláž.

  o 3. místo

Žirovnice - Bohemians 0:5

Branky: 2. a 58. Rygel, 19. M. Obermajer, 40. Valenta, 52. Janáček.

 

Bohemians: Charvát - Palát, Janáček, M. Obermajer, Kotrys Matuszny, Rygel, Valenta, Kulig Koukal, Opic.

 

  finále :

SK České Budějovice - Pardubice 0:2

Branky: 19. Švach, 64. Bosák.

Č. Budějovice: Miroslav Seman (36. P. Kolář) - Marek (36. Chlebek), Konečný, Penner (53. Horejš) - Plocek (53. Pončák), Latka (36. Rožboud), Jirousek (53. Opravil), I. Svoboda (53. Leština) - Povišer (36. Klinka) - Lafata, Vácha.

Finále (2x35 min)

Favority překvapily Pardubice

Turnaj v Žirovnici vyhráli Východočeši, porazili dva prvoligové týmy

 

ŽIROVNICE - Někde v půli cesty mezi Pelhřimovem a Jindřichovým Hradcem leží Žirovnice. Malebné městečko, kterému nechybí nic - najdete tu kostel, hospodu a fotbalový stadionek. Kdo by ale tušil, že se tady pořádá fotbalový turnaj s obrovskou tradicí!

 

Letošní ročník totiž nesl přídomek devětašedesátý a jedná se o nejstarší fotbalový turnaj v Čechách! Je něco kolem jedné hodiny, sobota odpoledne. Nad Žirovnicí pálí sluníčko a místní obyvatelé se po svátečním obědě pomalu blíží ke stadionu Budín. Do městečka, kterému dominuje krásný zámeček, se sjíždí i lidé ze širokého okolí, turnaj s účastí prvoligových mužstev je hitem dne.

Jak je pak fotbal krásný, když se hraje v takové atmosféře. Konkurovat mu může snad jen večerní tancovačka... Na nádherně připraveném trávníku se rozcvičují borci Bohemians, Pardubic, Českých Budějovic a domácího Slavoje.

Co je ve hře? «Perleťový pohár».

Ještě než píšťalka rozhodčího odstartuje první utkání turnaje mezi Českými Budějovicemi a domácími borci, fanoušci vezmou útokem stánek s klobásami. Na místo u pípy se však raději měly rozdávat permanentky, kolem stánku, kde se točí chmelový mok, se lze protáhnout jen se zadrženým dechem.

Fandí se hlasitě, ale slušně.

Žirovničtí fotbalisté, kteří jsou čerstvými účastníky krajského přeboru, sice v semifinále na České Budějovice, stejně jako na Bohemians v souboji o třetí místo, nestačí, ale tragédii z toho nikdo nedělá. Vždyť domácí fotbalisté spolu hrají poprvé od konce minulého ročníku.

«Pro nás je to jen zpestření přípravy,» nedělá si z výsledku těžkou hlavu trenér Slavoje Žirovnice JIŘÍ VODÁČEK. Neměl kouč problémy s koncentrací svých svěřenců? Přeci jen, proti prvoligovým mužstvům nenastupují každý den... «S koncentrací hráčů v utkání jsem žádné potíže neměl, spíš bylo problémem koncentrovat některé hráče do místa konání turnaje...»

Na hřišti zrovna bojují v druhém semifinále Bohemians s Pardubicemi, když se u vstupní brány objevuje EVŽEN AMLER, jediný vyslanec české kopané na uplynulém mistrovství světa v Japonsku a Koreji. «Přišel jsem si užít odpoledne, chtěl jsem si jen tak vyjít, v okolí mám spoustu přátel,» usmívá se.

Ještě než skončí první polovina druhého semifinále, místní hlasatel apeluje na ostatní pořadatele: «Prosím zavážecí četu, aby dovezla další zásoby piva,» ozývá se z amplionu, a ne naposledy.

      Na hřišti se rodí první senzace, Bohemians prohrávají s Pardubicemi 1:0 a do finále postupují na úkor «klokanů» Východočeši! «Je to jenom příprava, žádnou velkou váhu tomu nepřikládáme,» nedává najevo zklamání z nevydařeného vystoupení trenér vršovického mužstva VLADIMÍR BOROVIČKA.

Před šestou hodinou večerní, když už sluneční paprsky konečně ubírají na intenzitě, je rozehráno finále. České Budějovice nastupují proti bývalým soupeřům z druhé ligy Pardubicím. Tým z jihočeské metropole sice postoupil o stupínek výš, ale svou «nadřazenost» proti týmu z města perníku nepotvrzuje. Naopak, za sedmdesát minut zkráceného hracího času nedokáže vstřelit soupeři ani branku, Pardubice vítězí v utkání 2:0 a získávají Perleťový pohár.

Kouč poraženého finalisty PAVEL TOBIÁŠ však nesmutní. «Byl to skvělý turnaj, který mi poskytl mnoho poznatků. Na výsledku tolik nezáleží, je to jen příprava.»

A slova vůdce vítězného mužstva? «Je výborné, že jsme vyhráli takový turnaj, klukům to přidá na sebevědomí,» pochvaluje si MARTIN PULPIT.

ONDŘEJ KASÍK "Deník Sport"

 

foto + další podrobnosti >>>  

Vítězem   FKAS Pardubice - II. liga

Trenér mužstva Pardubic Ivan Pihávek

má své kořeny v Žirovnici   

                            ***

Dolní snímky jsou z přátelského zápasu na Budíně v červenci 2004 - výsledek 0:5 - II.liga (5.místo)

vers. KP (5.místo)

                          

V žirovnickém dresu vidíme nahoře : brankář Michal Poustecký (dorostenec), v pádu Petr Houška (dorost) zády "Bába"Kořínek, za ním Pavel Mezera, dále Lukáš Makovička a vzadu Rosťa Časta.

Dole jsou všichni jmenovaní z horního snímku a protože se bránit se musí, přibyli ještě Jirka Mezera, Tomáš Houška a "Kůžička".